Dom Kultury

6 IX 1955r. mieszkańcy wsi założyli Społeczny Komitet Budowy Domu Ludowego. Na czele komitetu stanął sołtys wsi Zakrzów Stanisław Labiest, a także Jan Krystian - przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej, Władysław Kwieciński, Józef Piotrkowski i Stanisław Garycki.


Od 1958r., po zgromadzeniu odpowiednich funduszy pochodzących ze sprzedaży piasku z terenów spółki pastwiskowej w Zakrzowie i zakupie materiałów przystąpiono do budowy.

Otwarcie Domu Ludowego miało miejsce 16 IX 1963r.

Była to jedna z najstarszych placówek kultury na terenie gminy, przy której działał Komitet Domu Ludowego, który był koordynatorem życia kulturalnego we wsi.

Członkami Komitetu byli Edward Deptuch, Jan Garycki, Jakub Grochot, Józef Krystyjan, Władysław Kwieciński, Wojciech Twardzik.

To tutaj mieszkańcy mogli łamać się opłatkiem, witać nowy rok, odbywały się coroczne uroczystości Święta Plonów ( w 1967r. miały miejsce dożynki powiatowej po raz pierwszy spotkali się z filmem i kinem.

W latach 70-ch ub. wieku młodzież z Zakrzowa pod kierunkiem Wojciecha Kwiecińskiego dokonywała inscenizacji dzieł Mickiewicza, które prezentowała następnie mieszkańcom wsi Zakrzów jak również w innych miejscowościach. Amatorski teatr z Zakrzowa współpracował z Teatrem Słowackiego w Krakowie, który użyczał strojów do sztuk teatralnych i regionalnych. Należy pamiętać że w Zakrzowie zawsze istniał amatorski zespół regionalny.

Podział wsi w 1980r, pomiędzy dwie parafie przyczynił się do spowolnienia tempa życia kulturalnego w Zakrzowie i był powodem konfliktów we wsi.

W 1991 r. Dom Ludowy przeznaczono na szkołę, ponieważ stan techniczny istniejącej szkoły zagrażał bezpieczeństwu dzieci. Dobudowano piętro i drugą część budynku ze salą gimnastyczną. Po reformie oświatowej nowy budynek okazał się za duży na potrzeby szkoły. To też w 2002r. wydzielono część budynku na potrzeby Domu Kultury.

Po otwarciu Domu Kultury, już w lutym 2003r. mamy pierwsze próby teatralne pod kierunkiem nowego kierownika Domu Kultury i sołtysa wsi Stanisławy Zielińskiej. Młodzież przygotowuje przedstawienie kabaretowe " Popołudnie w Zaściankowie oraz organizuje Dzień Kobiet. Już w kwietniu reaktywowała zespół regionalny, aby podczas obchodów 750-lecia wsi zadebiutować w nowym składzie.

W tym też roku Domu Kultury reprezentował wieś na dożynkach gminnych w Podgrabiu. W następnym roku zespół wyjeżdża do gminy Rabka i Dąbrowa Tarnowska na przegląd zespołów dolnego powiśla, reprezentuje wieś na wszystkich imprezach kulturalnych na terenie gminy.

W 2003r. mają miejsce następujące imprezy kulturalne:

- wystawa Larysy Myczkowskiej, artystki pochodzącej z Magnitogorska (Ural w Rosji),

- wystawa prac dzieci wykonanych na zajęciach plastycznych,

- wystawa prac Stanisława Ostasza.

- Podczas obchodów 750-lecia wsi Zakrzów ma I Przegląd Twórczości Domów Kultury.

- Jest pierwsza wspólna wigilia dla dzieci i młodzieży zaangażowanej w pracę DK.

- Rok 2004 rozpoczynamy wspólnym kolędowaniem grupy śpiewaczej, zespołu i Koła Gospodyń Wiejskich,

- organizujemy "Śledziówkę" - w tradycji polskiej zabawę na zakończenie karnawału, następnie jajko wielkanocne.

- Są organizowane wystawy obrazów Pani Stanisławy Broda, haftu Pań Marii Chałupczak i Teresy Jakubiec.

W sierpniu 2004r. miały miejsce „Zakrzowskie Spotkania Folklorystyczne", impreza ta była kontynuacją Przeglądu Twórczości Domów Kultury w nowej formie, właściwej Zakrzowowi, gdzie zawsze pielęgnowano tradycję. Podczas Zakrzowskich Spotkań Folklorystycznych oprócz obrzędu dożynkowego, przyśpiewek i tańców ludowych w wykonaniu zespołu pieśni i tańca "Zakrzowianie" i "Nasza Wola" z Woli Batorskiej można było podziwiać koronki , hafty i makramę mieszkanek wsi Zakrzów, Węgrzce Wielkie i Staniątki, jak również skosztować wiejskiego jadła przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zakrzowa.

Na wigilię w 2004r zaproszono Radę Sołecką, przedstawicieli Klubu Sportowego, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczej Straży Pożarnej, Lokalnej Grupy Działania na rzecz rozwoju wsi Zakrzów, spotkanie uświetniła swoją obecnością wiceprzewodnicząca Rady Powiatu - Aleksandra Ślusarek.

Pomału małymi krokami wraca tradycja do Zakrzowa. Znowu odbywają się spotkania wigilijne, opłatek, wielkanocne jajko, dożynki. Zespół „Zakrzewianie „ pomięta o Dniu Matki itp. W Domu Kultury są prowadzone warsztaty rękodzielnicze, gospodarstwa domowego i regionalne, które mają na celu pielęgnowanie tradycji regionalnej.

Od 2003 r. praca Domu Kultury i życie kulturalne na wsi nabrało tempa, współpracują ze sobą wszyscy, którym leży na sercu dobro i rozwój wsi Zakrzów kiedyś podzielonej. Dom Kultury integruje wszystkich, dzieci, młodzież, pokolenia rodziców i dziadków, jest w nim miejsce dla aktywnych, bo w każdym z nas drzemie chęć działania. Dom Kultury pracuje nad promocją wsi aktywnie uczestnicząc we wszystkich imprezach na terenie gminy i poza nią.

2005 rok zespół „ Zakrzowianie” rozpoczął od godzinnego koncertu podczas XIV DNI NIEPOŁOMIC. Tańczyły 3 grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorośli, którzy po 25 latach postanowili znowu zatańczyć razem.

Po DNIACH NIEPOŁOMIC rozpoczęło się pracowite lato:

1. w lipcu 2005r Dni Zabierzowa,

2. za Tydzień Dąbrowskie Spotkania z Folklorem

3. Udział w Dożynkach Prezydenckich w Krakowie, wieniec przygotowany przez DK dostał wyróżnienie w kat. wieńców tradycyjnych.

4. tradycyjnie w sierpniu 2005r dożynki w Zakrzowie

5. 3-4 IX 2005. IX Międzynarodowe Dni Chleba w Jaworze , woj. Dolnośląskie. Występ naszego zespołu był wstępem do podpisania umowy o partnerstwie miast Jawora i Niepołomic.

6. Po Jaworze , jeszcze we wrześniu „ PIKNIK FURMAŃSKI w Zagórzu

7. i występy w Niepołomicach dla dzieci z Kioto (z Japonii), aktualnie jest to młodzież, którą przed wielu laty, po tragicznym trzęsieniu ziemi Niepołomice zaprosiły do siebie na wypoczynek. Dla młodych japończyków równie ciekawym i niepowtarzalnym zjawiskiem jak polski folklor , był smak tradycyjnej polskiej kuchni . Potrawy przygotowała sołtys wsi Zakrzów i panie z KGW (karczek wieprzowy pieczony, bigos, żurek, pasztet z dzikiego ptactwa, kiełbasa wiejska, smalec ze skwarkami, grzyby marynowane i ogórki kwaszone , na deser ciasto drożdżowe ze śliwami i coś co ma polski smak , kompot z owoców, który zrobił niesamowite wrażenie smakowe na gościach)


2006r. rozpoczął zespół od występów w Zamku Królewskim w Niepołomicach dla grupy młodych niepełnosprawnych osób z Polski i Hiszpanii, podczas KARNAWAŁU.

Następnie dzieci w ramach warsztatów tańca towarzyskiego przygotowało program na XV DNI NIEPOŁOMIC.

W Sierpniu prace dzieci wykonane na warsztatach rękodzieła ludowego, były wystawiane w austriackim miasteczku Baden , podczas wystawy, na której gmina Niepołomice prezentowała swój potencjał gospodarczy i regionalny.


Od 1990 roku w Zakrzowie istnieje grupa śpiewacza, która każdego roku chodzi po wsi z tradycyjną Kolendą, a pozyskane pieniądze przekazuje na rzecz KS „ ISKRA”. Za namową P. sołtys w 2005. po raz pierwszy wyszli poza wieś, zaśpiewali na przeglądzie w Niepołomicach. Publiczność ich występem była zachwycona.

W 2006r. wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie grup kolędniczych w Miechowie, zakwalifikowali się do XXXIV Ogólnopolskiego Konkursu Grup kolędniczych w Bukowinie Tatrzańskiej , tam zdobyli III Miejsce i Brązowa Spinkę.

W tym roku po raz czwarty miało miejsce w Zakrzowie wspólne kolędowanie , kolędników i pań z KGW w ostatni sobotę przed Matką Boską Gromniczną, zakończone wspólną zabawą.

DK - Godziny otwarcia

  • Poniedziałek 12:00 - 20:00
  • Wtorek           12:00 - 20:00
  • Środa              12:00 - 20:00
  • Czwartek       12:00 - 20:00
  • Piątek             12:00 - 20:00