Koło Gospodyń Wiejskich


W trakcie budowy Domu Ludowego w czynie społecznym przez mieszkańców wsi, panie zaczęły się organizować. Było to trochę wymuszone przez sytuację. Należało dokończyć budowę, urządzić Dom Ludowy ( uszyć zasłony, firany, zagospodarować kuchnie).

Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie zostało założone w 1965r. Inicjatorką założenia Koła była Maria Waś - kierowniczka zlewni mleka w Zakrzowie i prezes Kółka Rolniczego Wojciech Lebiest.

KGW zawsze bardzo aktywnie uczestniczyło w życiu kulturalnym i społecznym wsi., współpracowało ze wszystkimi organizacjami społecznymi na terenie Zakrzowa. Będąc współorganizatorem zabaw, święta plonów panie dorobiły się bogatego wyposażenia jak na owe czasy, które potem wypożyczały na wesela, co stanowiło ich dochód. Dzięki temu mogły organizować kursy gotowania, pieczenia i szycia dla mieszkanek Zakrzowa.

W początkowym okresie działalności Koło skupiało 30 pań.

Od 1980r. przewodniczy Kołu Pani Weronika Paluch i w dalszym ciągu działalność jest kontynuowana. Po Przekazaniu Domu Ludowego pod Szkołę, spotkania, a także kursy gotowania odbywają się w domach prywatnych u członkiń KGW.

W 1995r. KGW reprezentuje wieś na konkursie wieńcy dożynkowych zorganizowanym przez Zarząd Kółek i Organizacji Rolniczych w Krakowie, tam zdobywa II miejsce. Za pieniądze otrzymane w nagrodę, panie kupują nowe naczynia. Działalność KGW zostaje na krótki okres czasu zahamowana, w związku z brakiem lokalu.

Dopiero oddanie, na potrzeby Domu Kultury, część budynku szkoły, wznowiło działalność Koła. Na zebraniu w listopadzie 2002r. wybrano nowy zarząd Koła - przewodniczącą zostaje Stanisława Zielińska.

Panie aktywnie współpracują ze Szkołą i Domem Kultury oraz z innymi organizacjami społecznymi na wsi. Pomaga w zabezpieczeniu strony gastronomicznej festynów i imprez, które odbywają się na terenie wsi oraz organizuje zabawy na potrzeby szkoły. Ta działalność pomaga w zebraniu funduszy na wyposażenie kuchni, która jeszcze jest pusta.

Spotykają się z młodzieżą w Domu Kultury, przekazując im informacje na temat tradycji ludowych na terenie wsi i w naszym regionie.

Do Koła należą 3 panie, które zajmują się zawodowo pieczeniem ciast: 2 kucharki weselne, jedna hafciarka i pani, która zajmuje się - robieniem stroików świątecznych i szopek bożonarodzeniowych jak również malowaniem pisanek - wiedzę tą przekazuje dzieciom i młodzieży na warsztatach rękodzielniczych w Domu Kultury.

W 2004r. przewodnicząca, Stanisława Zielińska, reprezentowała KGW na XII Zjeździe Delegatów Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie.

Działalność KGW w Zakrzowie i DK jest nierozerwalna. Każda impreza przygotowana przez DK korzysta z pomocy pań z KGW, tak samo jak KS i OSP, ponadto panie tańczą w zespole regionalnym.

W sierpniu 2006r w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy o temacie dowolnym, organizowanym podczas dożynek prezydenckich w Krakowie , wieniec wg projektu Stanisławy Zielińskiej, wykonany przez Marię Młyńską przy pomocy w/w zajął I miejsce. Miał charakter patriotyczny, z jednej strony Godło olski i napia DOBRE BO POLSKIE, a na rewersie mapa Polski i napis TERAZ POLKS , u posdtawy koszyczki z owocami i chlebem. >galeria<

W sierpniu 2006r. KGW z Zakrzowa i Woli Batorskiej oraz Centrum Kultury w Niepołomicach prezentowało tradycje kulinarne i rękodzieło ludowe z gminy Niepołomice na IX Biesiadzie Agroturystycznej w Siedlcu pow. Bochnia. Na 11 kół biorących udział zajęliśmy I miejsce.

22 grudnia 2006r w Zakrzowie miała miejsce gminna wigilia strażacka. Zaproszono na nią 120 strażaków z całej gminy, przedstawicieli PSP z Wieliczki, władz MiG Niepołomice, Rady Miejskiej i proboszcza z Bodzanowa ks. Antoniego Wróblewskiego. Wszyscy zaproszenie zjawili się w komplecie. Potrawy przygotowało KGW.

6 maja 2007r KGW reprezentowało Niepołomice w Proszowicach. Za rodzaj i smak potraw regionalnych oraz oprawę ( rękodzieło ludowe) zostało wyróżnione z pośród wszystkich biorących udział .

Aktualnie Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie zrzesza 16 pań.


<

Z życia KGW